Rezistory - vlastnosti

Rezistor je elektrotechnická součástka, jejíž hlavní vlastností je elektrický odpor. Jak už sám název napovídá, klade odpor toku elektrického proudu. Na to, aby proud rezistorem protekl je zapotřebí je zapotřebí elektrického napětí, které zde funguje jako hybná síla, které proud "tlačí" rezistorem. A to vše podle Ohmova zákona

Ohmův zákon

Při průchodu proudu rezistorem je vykonána jistá práce, která se projevuje jako Jouleovo teplo. Jinými slovy, veškerý výkon vzniklý průchodem proudu se přemění v teplo. Proto některé výkonné elektrické spotřebiče potřebují chlazení. 

Výpočet výkonu elektrického proudu

Elektrický obvod

Když zkombinujeme zdroj elektrického napětí, spotřebič a spojíme je vodiči do podoby uzavřené smyčky, vznikne nám jednoduchý elektrický obvod. Takové obvody můžeme komplikovat tím, že přidáváme další zdroje a spotřebiče, popř. vodiči můžeme vytvářet složitější spojení. Aby proud tekl musí být obvod nutně uzavřený.

Sériové zapojení rezistorů

Zůstaňme ale v situaci, kdy máme jeden zdroj napětí a do obvodu budeme přidávat další rezistory. Můžeme se přidávat za sebe, tzv. sériově, do série. Zapojení pak vypadá tak, že se obvod nikde nevětví a elektrický proud postupně prochází všemi rezistory. To je důležitý poznatek - proudy procházející všemi rezistory jsou si rovny, protože proud nemá kudy jinudy téct.

Pokud máme zdroj napětí o známé hodnotě, jak velký proud bude takovým obvodem protékat? Musíme si určit celkový odpor takového zapojení. U sériového zapojení je celkový odpor dán součtem odporů jednotlivých rezistorů.

Výsledný proud se poté spočítá jako podíl napětí na zdroji a celkového odporu zapojení rezistorů.

Když známe celkový proud a zároveň víme, že tento proud protéká všemi rezistory, můžeme určit úbytky napětí na jednotlivých rezistorech, např. na rezistoru o odporu R1 jako

Paralelní zapojení rezistorů

Rezistory ale také můžeme řadit vedle sebe, přičemž zde nutně vzniká uzel, ve kterém se proud dělí do několika větví. Oproti sériovému zapojení zde platí, že napětí na všech rezistorech je stejné a proudy se liší. Dá se říci, větší proud teče místem nižšího odporu. 

Pro celkový odpor platí, že se rovná součtu převrácených hodnot odporů 

Celkový proud se pak rovná podílu napětí na zdroji a celkového odporu zapojení rezistorů.

Pokud nás zajímají proudy tekoucí jednotlivými rezistory, stačí si vypomoci vztahem

Zároveň musí platit, že součet proudů, které tečou všemi rezistory se musí rovnat celkovému proudu protékajícím zdrojem napětí.

Potřebuješ si spočítat více příkladů na elektrické obvody?