V tomto videu se podíváme stavařskou optikou na vnitřní síly v nosnících.

Složky vnitřních sil

Vnitřní síly jsou účinky v materiálu, např. nosníku, které jej drží pohromadě, když na něj působí vnější zatížení. Dělíme je na tři základní složky, které brání horizontálnímu a vertikálnímu posunu a natáčení - normálová síla N, posouvající síla V a ohybový moment M.

Základním cílem je zakreslit průběhy těchto účinků po délce nosníku. K tomu nám pomáhají Schwedlerovy věty, která svazují zatížení a vnitřní síly pomocí integrálně derivačních vztahů.

Normálová síla

Normálová síla (N) je vnitřní účinek, který vzniká v prutech nebo nosnících ve směru osy prutu. Je to síla, která působí kolmo na průřez prutu a je způsobena zatížením nebo vazbami na prutu. Normálová síla je přímou reakcí tělesa na vnější síly nebo vazby a může být buď tažná (když působí směrem ven) nebo tlaková (když působí směrem dovnitř).

Posuvná síla

Posuvná síla (T) je vnitřní účinek, který působí v prutech nebo nosnících ve směru kolmém na osu prutu a zároveň v rovině řezu prutu. Posuvná síla vzniká při  ohýbání nebo smyku. 

Ohybový moment

Ohybový moment (M) je vnitřní účinek, který se projevuje při ohýbání prutů nebo nosníků. Je to otáčivý účinek, jehož vektor se nachází v rovině řezu. Může mít kladný směr (ohýbání do jedné strany) nebo záporný směr (ohýbání do opačné strany).

Chceš více příkladů na určování vnitřních sil ZDARMA?