Splněná sázka – Cvičení „Týden podle mých představ“

Sázka je sázka a ta se musí dodržet. Ve svém e-booku se 7 osobnostně rozvojovými cvičeními pro mladé jsem se zavázal, že půjdu s vámi do cvičení, které pro mě bylo tak děsivé, že jsem jej jako jediné nevyzkoušel. Jednoduše celý týden se zaměřit na sebe a dělat jen věci, které opravdu chci. A pokud do konce roku o tom nenapíšu článek, tak 2.1. jsou všechna má videa zdarma. Ještě jsem se smál představě, že bych to dopisoval na silvestra. To přece nemůžu tak prokaučovat. Hmm, dopisuji 31.12. 15:51 😀

Měl bych vás uvést do obrazu, proč je toto cvičení pro mě tak těžké a důležité zároveň. Jde o můj STÍN – část osobnosti, démona, který ze mě dokáže vytáhnout to nejhorší. U každého z nás se za ním skrývá něco jiného – strach z nepřijetí nebo samoty, alkohol, potřeba být důležitým…

Můj největší stín jsou peníze a otázka finančního přežití. Je to oblast, ve které když není stabilita, tak se z Jekylla vyklube Hyde – workoholický, úzkostlivý a stažený člověk, koncentrovaný pouze na práci. Otázce vydělávání peněz obětuje svůj veškerý osobní život a potřeby. Odpočinout si = vzdát boj. A protože při rozjíždění podnikání zažiješ vše jen ne finanční stabilitu, je tohle alter ego velmi silný protivník 🙂

A proto se tohle cvičení zdálo jako skvělý nápad. Týden se soustředit jen na to, co bych chtěl dělat… Potíže nastaly hned první den. Ukázalo se, že můj vnitřní kompas je rozbitý do té míry, že opravdu jediné, co chci dělat celý den je pracovat – učit, nahrávat, plánovat. Jediné, co jsem si dopřál byl seriál Lucifer (opravdu návykový matroš), který jsem nedávno objevil. Vyměnil jsem ale jeden extrém za druhý – zírání na seriál bylo jen další formou odpojení od sebe a vnímání svých potřeb. Znáte to, projíždění epizod dlouho do noci, jen abyste zjistili, jak to dopadne.

Oukej, tak tenhle týden se moc nevyvedl, ale nevzdám to. Zkusím si cvičení zopakovat další týden. Během něj jsem většinu času jako asistent na semináři Léčení vnitřního dítěte, kde na myšlenky na Onlineschool a vydělávání peněz nemám čas ani prostor. To už musí vyjít.

V tomto pro mě chráněném prostoru jsem si po 3 měsících užil konečně věcí, které si běžně nedopřávám – hrát na kytaru a zpívat, bubnovat na djembe, až mám oteklé ruky, spoustu tance a hlubokého kontaktu s lidmi… Byl jsem až překvapený, jak dokážu fungovat, když se nezatěžuji strachy o peníze, které nakonec ale vždycky přijdou. V tu chvíli se narodí energický, živý, divoký člověk. Tady jsem zažil to, co by se dalo popsat jako „můj plný potenciál“. Tak bych chtěl fungovat stále.

O to tvrdší byl pro mě návrat do prosincové reality. Natáčení obtížných videí na Ohyb a Krut, které spolkly desítky hodin práce, mi dalo dost zabrat. Vrátil jsem se zase do starých kolejí. Ale jak už se po Vánocích dávám do kupy, chtěl bych se s vámi podělit o jeden tip, který mě a snad i vás dokáže vytrhnout ze zaběhlých programů běžného dne.

Začínám si uvědomovat, že mě z každodenní rutiny vytáhne připomínat si své sny, hodnoty a má „proč jsem si vybral tuto práci“. Když si připomenu, že s mou pomocí může vystudovat mnoho lidí, kteří by jinak nevystudovali. Že jednou si Onlineschool pojede vlastním životem a já rozjedu další projekty, které budou pomáhat lidem žít plnější život, než na jaký jsme zvyklí z hektického konzumního stylu euroamerického stylu. Když mě tyhle myšlenky pohltí, tak strach nemá místo.

Chtěl bych Vám všem chtěl popřát více splněných snů ve vašich životech a více odvážných vykročení do neznáma. Díky za vaši pozornost a podporu v roce 2016, bez té bych ničeho nedosáhl.

Váš Radek

Radek Zeman
Jsem zakladatelem projektu Onlineschool.cz. Zjednodušuji studentům přípravu na zkoušky a zápočty z technických předmětů jako je matematika, fyzika, pružnost a pevnost, statika a termomechanika tak, aby jim zbylo v životě více času pro sebe.
Komentáře